Inicjatywa finansowana jest w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Norwegia wspiera edukację w Miejscu Pamięci

Ambasador Norwegii w Polsce Anders Eide odwiedził 11 listopada Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Podczas wizyty podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy stroną norweską, Fundacją Auschwitz-Birkenau i Muzeum Auschwitz.

Porozumienie dotyczy współpracy na rzecz wzmocnienia misji Miejsca Pamięci Auschwitz poprzez promowanie edukacji przyszłych pokoleń oraz zachowanie pamięci o ofiarach i ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Współpraca będzie rozwijana w ramach programu: "Strategia edukacyjna dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjnych technologii". Przedsięwzięcie finansowane będzie z funduszy EOG i funduszy norweskich.

Podczas wizyty w Miejscu Pamięci ambasador Eide z rodziną zwiedzili teren byłego obozu. Przed Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, gdzie 80 lat temu - 11 listopada 1941 r. - odbyła się pierwsza w tym miejscu egzekucja przez rozstrzelanie, ambasador złożył wieniec, oddając hołd wszystkim ofiarom tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Ambasador odwiedził też siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, gdzie wziął udział w spotkaniu dotyczącym wyzwań edukacji w Miejscu Pamięci. Wpisał się także do muzealnej Księgi Pamiątkowej.

„Jestem głęboko wdzięczny za możliwość wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau wraz z rodziną i pracownikami ambasady. Jestem też zaszczycony, że Norwegia - dzięki środkom z funduszy EOG i funduszy norweskich - jest w stanie wesprzeć działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, tak niezbędne dla zachowania pamięci o ofiarach obozu i zachowania autentyzmu w Muzeum Auschwitz” – napisał ambasador Eide.

– Edukacja w Miejscu Pamięci była, jest i pozostanie zawsze najważniejsza. Doświadczenie autentycznej przestrzeni zawsze będzie wyjątkowym przeżyciem dla każdego odwiedzającego z różnych zakątków świata. Jednak wiedząc o różnego rodzaju ograniczeniach, bardzo mocno rozwijamy możliwość zdalnej edukacji w różnych formach, jak najbardziej zbliżających nas do poznania autentycznego Miejsca Pamięci – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

– Fundacja i Miejsce Pamięci przystosowują się do nowych okoliczności spowodowanych przez pandemię COVID-19. Charakter wizyt w tym miejscu będzie ulegać zmianom. Widzimy, że rośnie zainteresowanie odwiedzin z wykorzystaniem Internetu i nowych technologii – powiedział dyrektor generalny Fundacji Wojciech Soczewica.

– Dlatego tak ważne jest, że Norwegia, jako jeden z pierwszych krajów, zdecydowała się wesprzeć potrzeby edukatorów i przewodników Miejsca Pamięci i przeznaczyć fundusze na ten cel. Mam nadzieję, że inne kraje pójdą śladami Norwegii. Natomiast rolą Fundacji będzie gromadzenie środków przeznaczonych na projekty edukacyjne realizowane przez zespół Muzeum – podkreślił Soczewica.

Program "Strategia edukacyjna dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjnych technologii" realizowany będzie we współpracy z norweskim Centrum ds. Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi oraz Uniwersytetem SWPS w Warszawie.

Więcej informacji na temat Partnerów Projektów znajduje się na poniższych stronach:

Informacje dotyczące  Funduszy Norweskich

Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze Norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (który tworzą państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

Po więcej informacji o Programie i Państwach Darczyńcach zapraszamy na poniższe strony: