Hiszpania zdecydowała o podwojeniu swojego wkładu do Kapitału Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau, dzięki któremu możliwe jest zachowanie autentyzmu pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagładzie Auschwitz. Hiszpańskie wsparcie wynosi obecnie 200 tysięcy euro. 

10 czerwca 2025 r. przedstawiciele Fundacji oraz ambasador Hiszpanii w Polsce Ramiro Fernández Bachiller podpisali oficjalne potwierdzenie przyjęcia donacji.

Wartość Kapitału Wieczystego Fundacji przekroczyła w 2024 r. 180 mln euro. Począwszy od 2012 r. Fundacja przekazała do Muzeum na działania konserwatorskie już ponad 148 milionów złotych, w tym w 2024 r. – 22 mln złotych. 

Hiszpania znajduje się wśród krajów, których mieszkańcy najczęściej odwiedzają Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. W 2024 r. było to ponad 78 tysięcy osób.

Muzeum współpracuje także z hiszpańską firmą Musealia przy projekcie podróżującej wystawy poświęconej historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”. Ekspozycję, która obecnie prezentowana jest w Kanadzie, obejrzało już w kliku miejscach na świecie ponad 1,5 mln osób.

W Hiszpanii działa także Konsul Honorowy Dyplomacji Pamięci Muzeum Auschwitz Enrique de Villamor y Soraluce. Jego aktywność skupia się wokół prezentacji wystaw o historii Auschwitz oraz organizacji wizyt studyjnych w Miejscu Pamięci dla uczniów i nauczycieli. Na Uniwersytecie w Burgos działa Katedra Praw Człowieka i Kultury Demokratycznej - pierwsza katedra uniwersytecka na świecie współtworzona w ścisłej współpracy z Muzeum Auschwitz.

Celem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest finansowanie Globalnego Planu Konserwacji – wieloletniego programu zabezpieczenia wszystkich pozostałości poobozowych. Nadrzędną wartością przyświecającą tym działaniom jest maksymalne zachowanie autentyzmu i czytelności przestrzeni poobozowej dla przyszłych pokoleń.