Muzeum Auschwitz, jako zamawiający, otrzymało wyróżnienie podczas konferencji InfraBIM 2025 za wdrożenie projektu Building Information Modeling (BIM) w konserwacji historycznych budynków byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
"Projekt wdrożenia BIM w cyklu funkcjonowania obiektów zlokalizowanych na obszarze byłego KL Auschwitz II-Birkenau", który od kilku lat realizujemy w Muzeum Auschwitz, otrzymał wyróżnienie w konkursie infraLIDER w kategorii Zamawiający. Nagrodę główną otrzymał Centralny Port Komunikacyjny, a drugie wyróżnienie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
– Fakt, że znalazło się w gronie zamawiających publicznych o tak dużym kapitale i skali działania w branży, zarówno jeśli chodzi o budownictwo, infrastrukturę strategiczną jak i cyfryzację, jest dla nas bardzo znaczący – powiedziała Agnieszka Tanistra-Różanowska kierująca Globalnym Planem Konserwacji.
BIM (Building Information Modelling) to proces tworzenia i zarządzania informacjami na temat budynku, począwszy od projektowania, przez budowę, aż po użytkowanie i konserwację. BIM wykorzystuje cyfrową reprezentację fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego, co umożliwia bardziej precyzyjne planowanie i zarządzanie.
– Wdrożenie BIM jest konsekwentnie realizowane w Muzeum od 2017 roku przez interdyscyplinarny zespół ds. Globalnego Planu Konserwacji. Dzięki pracy i zaangażowaniu specjalistów GPK wdrożyliśmy system, który wspiera realizowane przez Muzeum projekty konserwatorskie mające na celu zachowanie reliktów pozostałych po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady – powiedział Tomasz Zemła, kierujący projektem, który był inicjatorem wdrożenia BIM w Muzeum Auschwitz.
– W Muzeum Auschwitz metodologia BIM, stworzona do wykorzystania w budownictwie, służy ochronie obiektów historycznych. Muzeum stara się korzystać z wszystkich dostępnych narzędzi i technologii aby zapewniać wszystkim obiektom, które znajdują się pod jego opieką jak najbardziej kompleksową i wierną dokumentację. Zastosowanie metodologii BIM na taką skalę, tak zaawansowane i konsekwentnie kształtowane na potrzeby konkretnej grupy obiektów jest jednym z pionierskich w ochronie zabytków w Polsce. Tym bardziej cenne jest otrzymane wyróżnienie – podkreśliła Tanistra-Różanowska.
Prace Globalnego Planu Konserwacji finansowane są ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zarządza Kapitałem Wieczystym utworzonym dla zachowania wszystkich pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.
InfraBIM to największe wydarzenie dotyczące cyfrowego budownictwa w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie konferencji, która odbyła się w Krakowie w dniach 10-12 czerwca, poruszane były tematy dotyczące cyfryzacji budownictwa, BIM, innowacji i przyszłości branży budowlanej.
Konferencja to także konkurs infraLIDER, w ramach którego jury, składające się z przedstawicieli najlepszych uczelni technicznych w Polsce, przyznaje nagrody liderom cyfryzacji budownictwa, firmom, instytucjom, uczelniom i organizacjom, które wdrażają BIM, tworzą innowacje lub realizują cyfrowe projekty.