Rząd Konfederacji Szwajcarskiej ogłosił zwiększenie swojego wsparcia dla Fundacji Auschwitz-Birkenau do jednego miliona euro. O tej decyzji poinformował 3 maja Lukas Beglinger, Ambasador Szwajcarii w Polsce. Przypomnijmy, że Szwajcaria była jednym z pierwszych krajów, które odpowiedziały na apel premiera RP Donalda Tuska, deklarując w 2010 r. wpłatę na Fundusz Wieczysty Fundacji w wysokości 100 tys. CHF.

O możliwości zwiększenia szwajcarskiego wsparcia rozmawiał podczas swojej niedawnej wizyty w Szwajcarii Prezydent RP Bronisław Komorowski. Decyzję tę podjęto, aby wyrazić międzynarodową solidarność i szacunek względem ofiar nazizmu. Szwajcarzy przypomnieli, że wiele z obozów Zagłady zostało zniszczonych jeszcze przez nazistów, aby utrudnić zachowanie pamięci i wiedzy o ich zbrodniach. Dlatego tak wyjątkowe znaczenie ma dziś zachowanie Miejsca Pamięci Auschwitz. Szwajcaria wyraziła również nadzieję, że wysiłek konserwatorski wspomoże dalszy rozwój przyjazdów edukacyjnych młodych ludzi ze Szwajcarii do Auschwitz, co pozwoli zdobyć im pełną wiedzę o tym miejscu i zwiększyć świadomość o zbrodniach popełnionych w imię rasizmu i antysemityzmu.

– Szwajcaria, widząc realny sukces całego przedsięwzięcia Fundacji, po swojej pierwotnej decyzji postanowiła nie zostawać w tyle i dołączyć do czołowych państw-darczyńców. Mam nadzieję, że ten bardzo pozytywny przykład zachęci też inne kraje do rewizji swojego wkładu w tę bezprecedensową międzynarodową akcję ratowania autentyzmu Auschwitz-Birkenau – powiedział dr Piotr M.A. Cywiński, prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz.