Rząd Izraela włączył się w projekt budowy Funduszu Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau. Premier Beniamin Netanjahu zapowiedział, że wsparcie wyniesie 3,6 miliona nowych szekli, czyli ok. miliona dolarów. Cel Fundacji to sfinansowanie wieloletniego programu konserwacji autentycznego Miejsca Pamięci. Nadrzędną wartością przyświecającą tym działaniom jest maksymalne zachowanie autentyzmu i czytelności przestrzeni poobozowej dla przyszłych pokoleń.

– Teren Auschwitz-Birkenau, gdzie podczas Szoa zamordowano ponad milion Żydów, stał się kluczowym symbolem Holokaustu i absolutnego zła. Dlatego też ochrona autentyczności tego miejsca i jego dziedzictwa jest moralną koniecznością. Fakt, że Izrael także dostrzega tę konieczność, ma duże znaczenie – uważa dyrektor Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie Avner Shalev.

Ambasada Izraela w Polsce poinformowała, że rząd Państwa Izrael przyjął decyzję o powołaniu Fundacji Auschwitz-Birkenau z wielką satysfakcją, a także, że suma wsparcia zostanie przekazana Fundacji w dwóch równych ratach: pierwsza w roku budżetowym 2012, a następna w roku 2013.